Uganda Mount Elgon washed

Kontynent: Afryka

Państwo: Uganda

Region: Mount Elgon

Wysokość uprawy: 1400 - 2500 m n.p.m.

Gatunek kawy: Arabica

Odmiana: SL14, SL28

Obróbka: washed

Rok zbioru: 2023

Scoring: 83,5

Kawa z Ugandy Mount Elgon – Uganda to niewielkie państwo położone we wschodniej Afryce nad jeziorem Wiktoria. Jest jednym z najwyżej położonych miejsc Afryki. Wzgórze wygasłego wulkanu Mount Elgon sięga 3500 m n.p.m. Na stokach góry swoje źródła mają rzeki, które spływając po wulkanicznych skamielinach zasilają okoliczne gleby w wartościowe minerały. To właśnie z okolic tego wzniesienia pochodzi kawa Mount Elgon.

Kawa z Ugandy Mount Elgon to szczególna kawa w naszej dotychczasowej ofercie i to nie tylko ze względu na walory smakowe ale ważny aspekt społeczny. Uganda należy do najbiedniejszych krajów świata. Sprowadzając ziarno z Ugandy zwróciliśmy uwagę na kawę produkowaną przez organizację społeczną Friends of Mothers Initiative. Massa Charles Frank założyciel organizacji już od młodzieńczych lat marzył o wypromowaniu swojego rodzinnego miejsca, o docenieniu pracy i roli kobiet w lokalnej społeczności. Do organizacji przystąpiło około 250 kobiet zajmujących się uprawą, produkcją i eksportem kawy. Celem organizacji jest wspieranie lokalnej społeczności na rzecz zrównoważonego rozwoju poprzez wzmocnienie pozycji ekonomicznej i zwrócenie uwagi na ochronę środowiska. Plantatorzy należący do Friends of Mothers Initiative szczególną uwagę zwracają na jakość produkowanej kawy. Z roku na rok organizacja pozyskuje coraz to nowych klientów zwiększając swoje dochody i pozycję na rynku kawy. Kawa z Ugandy Mount Elgon to arabica, odmiana botaniczna SL14 i SL28, rośnie na wysokości 1500 – 2500 m n.p.m. Kawa obrabiana metodą na mokro, świeża z ostatnich zbiorów, 83,5 punkty w klasyfikacji SCA.

Profil sensoryczny: kawa o kremowym, pełnym body z wyczuwalną słodką nutą mlecznej czekolady, o długim karmelowym posmaku.